Кошмарът в Свети Влас: Полицаи изнасяли хора на ръце, ето колко коли изгоряха

Повреда в бял джип, паркиран между сградите на ул. „Средна гора“ в Свети Влас е предизвикала верижния пожар в курорта, който превърна почивката на десетки семейства в ад днес следобед.

Както БЛИЦ съобщи, кадри в социалните мрежи показаха точно този автомобил да гори на паркинга пред хотела преди пламъците да са обхванали съседните коли. Според първоначалната информация огънят е тръгнал от сухи треви и храсти.

Очевидец разказва пред „Флагман“, че първо е имало взрив именно от това возило, вероятно от неизправна газова бутилка, която се е възпламенила, може и да става дума за късо съединение. Силният вятър, идващ откъм морето в 16:00 часа, много бързо разнася искрите, от които в пепелище се превърнаха 30 автомобила общо, все на баровци от вътрешността на страната, Русия, Украйна и Румъния.

Хората изказват благодарност на огнеборците от бургаската пожарна, както и на противопожарния екип, който е дошъл с още една водоноска от Марина-„Диневи“. Няма жертви и пострадали. Щетите са само материални.

На място вече са и специалисти от EVN, които оглеждат намиращия се в непосредствена близост трафопост. Най-голяма беше опасността за хората и сградите, ако именно това съоръжение бе вдигнато във въздуха.

Огънят е напълно овладян.

Полицаите от РУ-Несебър са се отзовали първи след подадения сигнал на тел 112. На втората минута около горящия паркинг пред апарт-хотела на улица „Средна гора“ вече е имало 6 автомобила с униформени. Те са действали адекватно на ситуацията и са се втурнали във входовете на околните сгради, за да помогнат на възрастни хора по-скоро да напуснат помещенията.

„Видяхме как двама полицаи изнасят много възрастна жена в ръце, тя тежеше, но те издържаха по етажите и преминаха през горящите коли“, казва очевидец. Самоотвержено с пламъците са се борили и пратеници от охраната на Марина-„Диневи“, които пристигнали заедно със собствения си противопожарен автомобил.

Районът е отцепен с полицейски ленти и започва оглед на пепелището с автомобилите, за да се изчислят щетите и да се каже категорично има ли виновен. Има слух и че незагасен фас от тераса може да е произвел първите искри под белия джип, от който се е чул първия тътен.

„Най-важното в момента е, че пожарът е изцяло ликвидиран. На терен има само отделни тлеещи огнища. Що се отнася до щетите – напълно унищожени са 22 автомобила, а още 3 са с нанесени щети от високата температура. Добрата новина е, че сме успели да спасим 24 автомобила, които също са се намирали в засегнатия периметър“, каза началникът на пожарната в Несебър пред БНТ.

„Няма пострадали. По данни на полицията, са евакуирани хора от съседни сгради. За тях не е имало реална опасност, тъй като вятърът е духал в обратна посока – далеч от жилищните постройки“, добави той.

„Не, няма експлозии на газови бутилки. Според развитието на пожара, той е тръгнал от североизточната част на терена и под действието на вятъра се е разпространил на запад и юг“, посочи той.

Leave a Reply